23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Slagtere er en mangelvare

Færre unger begynder på slagteruddannelsen.
Annonce

Jon Skålerud, HR Senior Manager i Dansk Supermarked Group, kæmper i øjeblikket for at finde slagtere nok til Føtex- og Bilka-butikkerne rundt omkring i landet, hvor der satses på mere synlige slagter- og delikatesseafdelinger.

Det fortæller Dansk Handelsblad.

Annonce

- Vores opprioritering af slagterområdet har flyttet vores slagtere ud af baglokalet og ind i butikken. Nu har kunderne mulighed for at bruge dem mere som rådgivere, og den prioritering er én af grundene til, at vi har brug for flere faglærte hænder, siger han.

Annonce

Han tilføjer, at optaget på erhvervsuddannelser desuden er faldet, så mulighederne for at rekruttere nye slagtere er blevet dårligere.

Annonce

Hos Dagrofa, der satser på faglærte slagtere og delikatessemedarbejdere i Meny-kæden, er situationen den samme.

Læs mere i Dansk Handelsblad:

Annonce
http://www.dhblad.dk/nyheder/2015/11/19/... Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03